Vybavení

Batoh – Takový kvalitní batoh na vícedenní výpravy je doslova základ. A jak tedy ten kvalitní batoh vypadá? Musí být dostatečně velký, aby se do něj dítěti vešly všechny věci a ono nemuselo táhnout k batohu další dvě igelitky. Zároveň by ale neměl být velký příliš, rozhodně tedy není vhodné dát desetileté dívce batoh určený pro dospělé. V tu chvíli totiž nemůže využít vhodné velikosti ramenních popruhů ani bederního pásu k odlehčení zátěže zádům. Kvalitní a vhodný batoh je tedy velikosti přiměřené dítěti a jeho vybavení s bederním pásem a vhodnými sponami a přezkami na přidělání plachty či karimatky. Ideální je, pokud batoh nemá zářivě růžovou barvu, která v lese působí jako pěst na oko :-)

Světluška se správným batohem

Světluška se správným batohem

Spacák – U spacáku opět hodně záleží na velikosti. Zpravidla to je nejobjemnější položka v batohu, proto se snažíme, aby byl co nejmenší. Pokud dáte do dětského batohu spacák, a už se tam sotva vejdou dva páry ponožek, je to špatně. Nejvhodnější jsou spacáky dětské, díky nim děti netáhnou zbytečnou délku spacáku navíc a v noci jim je i menší zima na nohy. Co se týče obalu, tak absolutní špičkou jsou obaly kompresní, tedy s popruhy, kterými lze výslednou velikost spacáku ještě zmenšit. Vzhledem k tomu, že v zimě jezdíme tábořit do základen a ne ven, teplotní komfort se rozhodně nemusí nacházet nijak hluboko v minusových hodnotách. Bohatě by měl stačit komfort do mínus pěti.

Karimatka – Slouží jako izolace od chladné země, ať už spíme v lese nebo v základně. Ideální jsou karimatky pěnové (dělají se v různých tloušťkách, jakou zvolíte záleží zcela na Vás, je ale přitom vhodné vycházet z toho, aby se dala upevnit na batoh). Je samozřejmě možné vozit i tzv. alumatky, které jsou mnohem lehčí a skladnější, je pak ale nutno počítat s tím, že dítě možná dojede poněkud otlačené (zejména budeme-li spát na základnách, hlína je měkčí než podlaha :-) ). Další možností jsou karimatky samonafukovací, ale ty spíše nedoporučujeme. Jsou sice velmi pohodlné a většinou skladnější než karimatky pěnové, ale jsou mnohem těžší a dětem se špatně balí. A pokud nezvládnou svou samonafukovací karimatku vyfouknout, zabírá jim v batohu příliš místa. Občas se i stává, že si ji dokonce ani nenafaknou, a to potom takovýto typ karimatky smysl zcela postrádá. Navíc se může snadno stát, že se v lese karimatka poškodí od větvičky či kořenu, což pěnové nijak nevadí, ale samonafukovací ano.

Ešus – Ten tradiční (a léty používání osvědčený jako nejlepší) je hliníkový a trojdílný (tedy velký ešus, víčko k němu a malý ešus, který se vejde do toho velkého).  Možná je samozřejmě i varianta ešusu nerezového, ale ten se většinou snáze zničí, nebo nemá potřebný připevněný držák, který usnadňuje manipulaci s horkým ešusem. Vhodné také je mít ke svému ešusu obal, aby nehrozilo, že až se ešus okouří nad ohněm, ušpiní zbytek vybavení. Na škodu není ani do ešusu kupříkladu vyrýt či vyrazit nějakou značku či jméno dítěte, aby si ho snáze poznalo od ostatních.

Boty – Jediné správné boty na vícedenní výšlap pro děti jsou pevné kotníkové boty (tedy aby boty měly skutečně funkční šněrování až ke kotníkům). Takové boty by měly být dobře naimpregnované, aby do nich hned nezateklo díky rose či dešti, a rozhodně by měly být vychozené. Není nic nepříjemnějšího, než když jeden musí ujít deset kilometrů zpátky na vlak s nohama plnýma puchýřů z nových (nebo zvlhlých) bot.

Kroj – Krojová košile je něco, podle čeho se skaut pozná už na dálku. Její pořízení není nikterak levné, proto neočekáváme, že ji budete kupovat hned jak k nám nastoupíte. Pokud se ale Vaše děti rozhodnou, že k nám chodit chtějí, a vy se je rozhodnete v tom podpořit, bylo by dobré si ji časem pořídit. Proč? Jednak proto, že když jdete někam do města nebo třeba na výstavu, je fajn působit jednotně a hlásat světu „Podívejte, to jsme my, skauti! Takhle se umíme bavit a chovat!“. Zároveň je kroj ale důležitým „místem“, kde se dá o jeho majitele zjistit spoustu věcí – odkud je, kolik let chodí do oddílu, jaké má splněné zkoušky, čeho se účastnil… Prostě všechno důležité :-) Navíc, po splnění Nováčka by měly naše světlušky dostat skautský šátek, a k čemu by ho nosily, když ne ke kroji? :-)

Kroj světlušky

Kroj světlušky

Okomentovat

2011 (c) Rak